MON PORTFOLIO D'ENSEIGNANT
CHRISTINE KITYK
"Qui ne connaît pas de langues étrangères ne connaît pas la sienne"
Goethe
Методоб'єднання вчителів іноземних мов
Склад МО
Опис системи роботи МО вчителів іноземних мов
Школа живе тривожним життям, і в ній, як у краплині води, відбуваються усі процеси, що проходять у суспільстві. Одне лише незмінно – пізнання нового і таїнство навчання. Люди, що прийшли сюди за покликом серця, ніколи не залишать цей вічно киплячий пристрастями будинок. Дві центральні фігури в цьому будинку: вчитель і учень. Перший відкриває дітям прості дива; а другий усотує всю мудрість життя.
У проекті Національної доктрини розвитку освіти та у Законі України «Про освіту» наголошується, що стержнем освіти має стати виховання творчої особистості мобільної в освоєнні та впровадженні новітніх технологій. Це зумовлює необхідність створення таких методів та засобів навчання, які спираються на досягнення сучасної педагогічної науки та педагогічного досвіду. З метою надання вчителям допомоги в навчально-виховному процесі та ознайомлення з роботою колег функціонує наше методичне об’єднання.
Робота методичного об’єднання – це цілісна, заснована на досягненнях науки та передового педагогічного досвіду і на конкретному аналізі навчально-виховного процесу система взаємозалежних дій і заходів, спрямованих на всебічне підвищення кваліфікації до професійної майстерності кожного вчителя, на розвиток і підвищення творчого потенціалу, досягнення оптимального рівня освіти, виховання і розвитку школярів.
До складу методичного об’єднання входять 4 вчителів англійської та французької мов, які викладають у початковій, середній та старшій школах.
Найголовніше та істотніше у методичній роботі є надання реальної, діючої допомоги вчителям у розвитку їх майстерності як поєднання професійних знань, навичок і вмінь, необхідних для сучасного педагога властивостей і якостей.
Методичне об’єднання вчителів іноземних мов метою своєї роботи вбачає безперервне вдосконалення педагогічної майстерності вчителів, їх ерудиції та компетентності в галузі іноземних мов та методики їх викладання. Значна увага приділяється пошуку раціональних форм та методів роботи з учителями, вивченню та поширенню передового педагогічного досвіду кращих учителів міста, області та України.
Система роботи методичного об’єднання вбачає:
Наше педагогічне кредо: "Учитель не той хто вчить, а той у кого вчаться”.
Наш девіз: "Навчання повинно бути цікавим”.
Ми хочемо: щоб наша школа стала острівцем людяності і гуманізму, творчості і постійного пошуку, щоб її випускники на все життя засвоїли: якщо хочеш стати щасливим, то слідуй золотому правилу: розум у голові, щирість у серці, здоров’я у тілі.
Наше завдання: зрозуміти кожну особистість та виявити до неї повагу. Наша робота спрямована на те, щоб кожен учень міг оволодіти мовними навичками; поповнити знання у сферах які цікаві йому і розкривають йому нові горизонти пізнання.
Пріоритетні цілі роботи методичного об’єднання вчителів іноземних мов
-
досягнення оптимального рівня освіти, вихованості і розвитку школярів;
-
надання допомоги вчителям (при плануванні та організації педагогічної діяльності) в розвитку сучасного стилю педагогічного мислення;
-
вивчення і впровадження передового педагогічного досвіду;
-
ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічної науки з метою підвищення наукового рівня вчителя;
-
безперервна самоосвіта вчителя і підвищення рівня професійної майстерності;
-
включення вчителя в творчий пошук, в інноваційну, дослідно-експериментальну, науково-дослідницьку діяльність;
-
надання реальної дієвої допомоги вчителям, які її потребують.
Основні напрями діяльності:
-
Організація науково-методичого супроводу навчально-виховного процесу.
-
Забезпечення вчителів дидактичними матеріалами, наочністю та ТЗН.
-
Сприяння пошуково-дослідницькій роботі на уроках.
-
Моніторинг якості знань учнів та педкадрів.
-
Організація та проведення позакласних заходів (вікторин, предметних тижнів, круглих столів, екскурсій).
-
Контроль за дотриманням єдиного орфографічного режиму в навчальному закладі.
-
Підвищення в учнів мотивації до навчання (що, до речі, є основою нашої роботи).
-
Індивідуальна робота з обдарованими учнями та тими, хто потребує додаткової педагогічної уваги та корекції.
-
Підготовка учнів до незалежного оцінювання.
-
Підвищення рівня педагогічної майстерності членів методичного об’єднання (семінари, конференції, майстер-класи, відкриті уроки).
Колектив методичного об’єднання вчителів іноземних свою роботу спрямував над реалізацією науково-методичної проблеми: «Формування комунікативних та соціокультурних компетенцій учнів через особистісну орієнтованість навчання та використання сучасних педагогічних технологій» у межах загально шкільної науково-методичної проблеми: «Новітні освітні технології як чинник формування в учнів позитивної мотивації до навчальної діяльності та дієвий фактор підвищення результативності навчально-виховного процесу».
Робота над проблемними темами здійснюється через:
-
удосконалення методики проведення нестандартних уроків, виховних заходів;
-
використання комунікативного підходу для формування стійких навичок усного та писемного іншомовного мовлення;
-
використання автентичних матеріалів для формування соціокультурних компетенцій;
-
впровадження особистісно-орієнтованих технологій, індивідуального та диференційованого підходів, інтерактивних методів;
-
використання альтернативних методів оцінювання та самооцінювання, впровадження мовного портфоліо;
-
особливості викладання англійської мови як другої іноземної;
-
використання інформаційно-комунікаційних та програмових засобів навчання;
-
створення бази електронних педагогічних засобів та навчальних матеріалів;
-
впровадження додаткових занять з метою підготовки учнів до ДПА та ЗНО.
Актуальність теми пов’язана із тими змінами, які відбуваються сьогодні в суспільних відносинах, засобах комунікації (використання нових інформаційних технологій). Вони вимагають підвищення комунікативної компетенції школярів, вдосконалення їх філологічної підготовки.
«Інтеграція України у світову спільноту потребує досконалого володіння іноземними мовами. Без таких знань прилучитися до міжнародного співробітництва буде неможливо» йдеться у Державній національній програмі. На відміну від інших предметів, іноземна мова – ціла галузь, оскільки розкриває перед людиною скарбницю іншомовної культури, нові стилі життя, дає змогу зрозуміти іншу ментальність. Тому оволодіння іноземними мовами визначене як один з пріоритетних напрямів реформування середньої освіти.
Формування свідомості в процесі вивчення іноземних мов відбувається шляхом розкриття учням способів мислення та образів світу, які знаходять втілення в тих національних мовах, що вивчаються.
Поняття «освітня галузь» ширше традиційного поняття «академічна дисципліна». Так, предметом вивчення іноземної мови є не лише власне мова, але й мовленнєва діяльність, або, точніше, мовленнєва взаємодія, культура народу-носія мови, а також певні мовні, лінгвокраїнознавчі та суто країнознавчі знання. Головне призначення іноземної мови як освітньої галузі – вироблення в учнів уміння спілкуватися іноземною мовою, тобто формування комунікативних умінь: говоріння, розуміння на слух (аудіювання), читання та письма.
Якщо школа навчить учнів говорити, слухати, читати та писати іноземною мовою в межах побутової тематики, вона одночасно забезпечить їм доступ до іншої національної культури, а також до світової культури. Це дасть можливість подолати в учнів національний культуроцентризм, сприятиме підвищенню рівня їхньої гуманітарної освіти, а також створить умови для саморозвитку.
Метою навчання іноземних мов у межах базового академічного курсу є оволодіння учнями навичками іншомовного спілкування на «пороговому рівні» (Threshold Level), розробленому Радою Європи, в процесі якого здійснюються виховання, розвиток та освіта особистості. Оволодіння іншомовним спілкуванням передбачає досягнення учнями «порогового рівня» комунікативної компетенції. К Комунікативну компетенцію складають мовленнєві вміння, сформовані на основі мовних, лінгвокраїнознавчих і країнознавчих знань та мовленнєвих навичок:
• уміння здійснювати усне спілкування в типових та екстраординарних ситуаціях навчально-трудової, побутової, культурної та професійної сфер спілкування;
• уміння розуміти на слух зміст автентичних текстів;
• вміння читати автентичні тексти різних жанрів та видів з різним ступенем розуміння їх змісту;
• вміння зафіксувати і передати письмово професійну та наукову інформацію, написати листа з дотриманням норм мови, що вивчається, заповнити анкету, написати резюме та анотацію.
Виховання учнів здійснюється через систему особистого ставлення до культури народу, мова якого вивчається, і процес оволодіння цією культурою. Передбачається виховання в них:
• культури спілкування, прийнятої в сучасному цивілізованому світі;
• ціннісних орієнтацій, почуттів та емоцій; позитивного ставлення до іноземної мови, культури народу, який розмовляє цією мовою;
• розуміння важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування;
• таких рис характеру, як доброзичливість, толерантність, активність, працьовитість, здатність до рефлексії, формування позитивної Я-концепції та саморозвитку.
Державним освітнім стандартом з іноземної мови (проект) передбачається, що розвиток учнів реалізується в процесі оволодіння ними досвідом творчості, пошукової діяльності, усвідомлення явищ як своєї, так і іншої дійсності, їх подібності та розбіжності. Передбачається подальший розвиток в учнів:
• мовленнєвих здібностей, а саме – фонетичного та інтонаційного слуху, мовної здогадки, імітації, логічного викладення власних думок тощо;
• інтелектуальних і пізнавальних здібностей, а саме – різних видів пам’яті (слухової й зорової; оперативної та тривалої), уваги (довільної й мимовільної), уяви тощо;
• готовності вступати в іншомовне спілкування;
• готовності до подальшої самоосвіти в галузі володіння іноземною мовою.
У процесі оволодіння різними аспектами іншомовного спілкування освіта учнів засобами іноземної мови передбачає:
• усвідомлення ними суті мовних явищ, іншої системи понять, через яку може сприйматися дійсність;
• розуміння особливостей свого мислення;
• розробка своїх власних способів навчальної роботи;
• залучення до діалогу культур (іншомовної та рідної);
• оволодіння знаннями про культуру, історію, реалії та традиції країни, мова якої вивчається (лінгвокраїнознавство, країнознавство);
• вміння вчитися самостійно (працювати з довідковою літературою, тлумачними словниками, знаходити інформацію в Internet тощо).
Досягнення визначених цілей навчання іноземної мови можливе за умов взаємопов’язаного навчання мови і культури народу-носія цієї мови, а також активної комунікативно-пізнавальної діяльності учня як суб’єкта навчання. Як зазначено в Проекті державного стандарту з іноземних мов, основний зміст освітньої галузі «іноземна мова» полягає у формуванні комунікативної компетенції, яка складається з трьох основних видів: мовленнєвої, мовної та соціокультурної.
Знаємо, що невід’ємною частиною професійної діяльності сучасного вчителя іноземних мов середнього загальноосвітнього закладу є науково-дослідницька та науково-методична робота, що характеризується вивченням наукових проблем, узагальненням результатів дослідження в статтях, навчально-методичних посібниках тощо. Таким чином, науково-педагогічна діяльність вчителя органічно поєднує в собі постійний науковий пошук, методичне вдосконалення та мистецтво навчання.
Для того, щоб в повній мірі застосувати теоретичні дослідження тем самоосвіти на практиці вчителі французької та англійської мов використовують у своїй роботі комунікативну, мовну, мовленнєву, соціокультурну та соціолінгвістичну, дискурсивну, стратегічну, тематичну та професійну компетенції. Структура комунікативної компетенції складається з таких чинників:
а) мовленнєвої компетенції, що ґрунтується на чотирьох видах компетенцій: в аудіюванні, говорінні, читанні та письмі. Ми зазначимо, що компетенція у говорінні включає компетенцію в діалогічному та монологічному мовленнях; лексична компетенція включає лексичні знання і мовленнєві лексичні навички; граматична – граматичні знання і мовленнєві граматичні навички; фонологічна – фонетичні знання та мовленнєві слухо-вимовні навички;
б) мовної компетенції, що є інтегративною та включає мовні знання (лексичні, граматичні, фонетичні та орфографічні), відповідні навички. Знання лише мовного матеріалу не забезпечує формування мовленнєвих умінь, учні мають здобути відповідні мовні знання, і в них необхідно сформувати конкретні мовленнєві навички для створення та розпізнання інформації;
в) дискурсивної компетенції, що включає комунікативні вміння, пов'язані з умовами реалізації окремих мовленнєвих функцій із застосуванням адекватних мовних моделей-зразків;
г) соціокультурної та соціолінгвістичної компетенції, що включають знання, уміння використовувати у спілкуванні та пізнанні іншомовні соціокультурні і соціолінгвістичні реалії. Іншими словами, це – сформованість в учнів цілісної системи уявлень про національно-культурні особливості країни, що дозволяє асоціювати з мовною одиницею ту ж інформацію, що і носій мови, і досягти у такий спосіб повноцінної комунікації;
д) стратегічної компетенції, що передбачає уміння вибирати ефективні стратегії для розв'язання комунікативних завдань; розвиток здатності учнів до самостійного навчання і самовдосконалення, бажання спілкуватися, слухати і розуміти інших, планувати навчальний процес, уміння адекватної оцінки та самооцінки.
Всі вчителі методичного об’єднання здійснюють заходи щодо використання Європейського мовного портфоліо у навчально-виховному процесі з іноземної мови як ефективної технології, що допомагає планувати власну навчальну діяльність з предмета та розвинути в учнів здатність до самооцінювання в іншомовному навчанні. Будучи практичною реалізацією загальноєвропейської концепції компетентнісного підходу до навчання, портфоліо виконує ряд соціальних, педагогічних та інформаційних функцій, а саме:
-
розвиває і підтримує мотивацію кожної людини до вивчення мов протягом усього життя;
-
забезпечує учня надійним і доступним інструментом для визначення своїх досягнень в оволодінні іноземними мовами, подальшого вдосконалення своїх знань та умінь;
-
дає вчителю можливість об’єктивно оцінити свою викладацьку діяльність і внести в неї корективи;
-
забезпечує соціальну мобільність в рамках єдиної Європи.
На засіданнях МО систематично проводиться огляд новинок педагогічної та методичної літератури з іноземних мов.
Головне призначення методичного об’єднання вчителів іноземних мов – коригування навчально-виховної роботи для перспективного процесу навчання, його постійного розвитку і самовдосконалення, надання допомоги вчителям в розвитку їх професійної майстерності.
Основним напрямом у роботі вчителів є комунікативний підхід у вивченні мови. Тож вчителі креативно працюють, використовуючи не тільки класичні методи, а й новітні технології.